Кредитна історія: поняття та наслідки для позичальника

Сьогодні отримання відомостей про кредитну історію позичальника є для банку одним з головних етапів в якості розгляду його заявки на кредит. Тому, кредитну історію можна вважати свого роду «фінансовою репутацією» позичальника, за якою він повинен ретельно слідкувати.

Кредитна історія – це інформація, яка описує кредитні зобов’язання позичальника. Які кредити він брав, де, в якому розмірі, на який термін, чи є прострочення і інша аналогічна інформація.

На підставі всієї сукупності даних формується скорингова оцінка позичальника – простою мовою кажучи, оцінюється, хороший він позичальник або поганий.

Збирається інформація спеціальними організаціями, так званими бюро кредитних історій, скорочено БКІ, за допомогою банків. Банк передає відомості про кредитні зобов’язання в будь-яке з бюро, на свій вибір.

У чому відмінність термінів «кредитна історія» і «кредитний звіт»?

Кредитна історія – це, по суті, набір записів про дії позичальника щодо виконання своїх боргових зобов’язань. А кредитний звіт – це всього навсього формат надання кредитної історії. У різних БКІ або онлайн-сервісах свої формати кредитного звіту.

Скільки часу зберігається кредитна історія?

Погана кредитна історія закриває доступ до більшості кредитних продуктів банків, і навпаки, бездоганна кредитна історія відкриває хороші можливості для отримання кредиту на вигідних умовах.

Декілька років назад була внесена істотна поправка до законодавства – тепер термін зберігання кредитної історії становить 10 років, а не 15, як було раніше.

Навіщо потрібна кредитна історія?

Для чого ж позичальникові потрібно стежити і знати свою кредитну історію? Для чого взагалі потрібна ця кредитна історія? Може, нехай банки самі передають всю необхідну інформацію, нам же від цього ні гаряче, ні холодно? А ні. Свою кредитну історію потрібно не просто знати, а саме «моніторити». І ось чому:

  • Оцінити свої основні боргові показники, і при необхідності виправити їх. Це найважливіший пункт. Якщо планується взяття великого кредиту, то має сенс переконатися, що в кредитному досьє все добре. Кредитні звіти надаються з додатковою простановкою власної скорингової оцінки, створюваної на основі інтелектуальних алгоритмів. Наприклад, Ви взяли кілька кредитів, справно платите їх, і думаєте що у Вас все відмінно, але, вважається, що велика кількість кредитів є негативним моментом. Відповідно, для максимально вигідної кредитної історії потрібно постаратися поліпшити цей момент. Як? Постаратися закрити максимальну кількість непогашених кредитів.

  • Переконатися в коректності введених даних. Цілком можливо, що банк припустився помилки при передачі даних в бюро. Або, наприклад, Ви змінили прізвище, постійну реєстрацію, або навіть паспорт, а дані в бюро ще не передані. Буде вважатися, що це негативна інформація. Це, не найважливіший пункт, але все-таки, це теж важливо знати, щоб в потрібний момент не бігати в метушні не писати заяви на виправлення. Також можуть бути помилки пов’язані з формуванням кредитних історій для людей з однаковими прізвищами, з однаковим ім’ям та по батькові.
  • Переконатися у відсутності прострочень. Може статися таке, що Ви закрили кредит, і думаєте що все добре, але, насправді, з якихось причин, за кредитом залишився борг – гривні або навіть копійки. Все це буде накопичувати відсотки і потрапить в розділ прострочення. А Ви і знати про це не знаєте. Тому, для власного контролю, варто брати довідку в банку, що кредит повністю погашений. Ну і не забувати періодично переглядати свою кредитну історію.

  • Вберегтися від шахраїв. Банки кажуть про те, що частка незаконно оформлених кредитів за допомогою ксерокопій паспортів росте з року в рік. Цілком можливо, що Ви навіть не довідаєтесь відразу, чи є на Вас повішений кредит іншої людини. Побачити це можна в кредитній історії у відповідному розділі. Так що має сенс періодично переглядати своє кредитне досьє щоб уникнути таких непорозумінь.

Це основні моменти, які говорять про користь регулярного перегляду своєї кредитної історії.

Не обов’язково переглядати її щомісяця. Але хоча б раз на рік (враховуючи, що згідно із законом це можна зробити безкоштовно) або перед взяттям великої позики.

Like this post? Please share to your friends:
Залишити відповідь

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: